Allegro-portal-internetowy-Wikipedia,-wolna-encyklopedia

Allegro portal internetowy Wikipedia, wolna encyklopedia

Forex Trading
18.08.2022

Jak podał serwis, skorzystał on z Programu Powitalnego, umożliwiającego korzystanie z platformy przez pierwsze trzy miesiące bez ponoszenia żadnych opłat. – Francois zaczął kierować firmą od 2018 r. I doprowadził ją do tego, czym Allegro jest dzisiaj europejskim championem e-commerce i przodującą, globalną platformą sprzedażową.

Allegro (portal internetowy)

Firma zaczęła przejmować takie serwisy jak OtoMoto czy porównywarkę cen Ceneo oraz zmieniać interfejs[12]. Allegro w 2022 roku zatrudniało osób w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce[3]. Spontaniczna rozpoznawalność marki wśród polskich internautów wynosi 87%[4]. Na platformie sprzedaje ok. 133 tysięcy firm, a odwiedza ją ok. 20 milionów użytkowników miesięcznie[2].

Kasjerzy o zniesieniu zakazu handlu w niedzielę. Zaskakujący sondaż

To oznacza, że nowi właściciele zapłacili ponad 3 mld dolarów za samograja, który zarabia kilkaset milionów złotych rocznie. Teraz muszą dopilnować, żeby się na zaciął. W listopadzie 2021 roku Allegro ogłosiło przejęcie m.in. Czeskiej Grupy Mall – regionalnej platformy e-commerce, oraz WE|DO – firmy logistycznej Firma XCritical uobecni nowoczesne podejście do handlu z siedzibą w Czechach. Ta największa transakcja w historii firmy została sfinalizowana 1 kwietnia 2022 roku[20]. Allegro zapłaciło łącznie 881 mln euro (ok. 4,1 mld złotych) za 100% udziałów w Mall Group i WE|DO i zwiększyło obszar działalności do sześciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Sprawa LPP. Rafał Zaorski się myli, Hindendburg złamał prawo. Tak twierdzą adwokaci

CCC zdecydowało się na rozwój przez akwizycję – za ponad 230 mln złotych kupiło 75 proc. Udziałów w szybko rosnącej spółce eobuwie.pl. Allegro to internetowa platforma handlowa, na której swoje produkty sprzedają średnie i małe firmy, jak również duże marki. Twórcy Allegro mieli jednak doskonałe wyczucie czasu, bo w kolejnych latach internet i handel w sieci mocno się rozwinął. Dziś Allegro, serwis pierwotnie zapisany na jednej dyskietce, jest numerem 1. Na polskim rynku e-commerce z bazą ok. 19,4 mln aktywnych kupujących i ponad 100 tys.

Wojna cenowa w handlu. Jak odnajduje się w niej największy polski hurtownik?

– właściciela między innymi portali Bankier.pl i Mojeauto.pl. Po przejęciu wszystkich akcji Bankier.pl S.A. Został wycofany z giełdy w 2010 roku[12]. Allegro powstało Wiarygodność handlu z XM.COM Broker, przegląd warunków handlowych w 1999 roku w Poznaniu, założone przez tamtejszą spółkę Surf Stop Shop. Pomysłodawcą był Holender Arjan Bakker zainspirowany amerykańskim serwisem aukcyjnym eBay[8].

  1. Autorem oprogramowania serwisu był 19 letni Tomasz Dudziak, który napisał program mieszczący się na jednej dyskietce.
  2. Liczba odwiedzających ją użytkowników sięga 14 mln miesięcznie.
  3. Dolarów, pozostawiając założycieli w kierownictwie firmy[9].
  4. @la_nika z prawnego punktu widzenia allegro nie jest, nie było i nie będzie stroną transakcji / umowy b2c i nic nie powinno ingerować w postępowanie między stronami.
  5. Londyński fundusz Cinven został założony niespełna 40 lat temu, a obszar jego inwestycji to przede wszystkim europejskie usługi biznesowe, nowoczesne technologie, media i telekomunikacja oraz usługi zdrowotne.
  6. Roku życia pracował, zaczynając w salonie dealerskim Peugeota prowadzonym przez ojca.

Serwis funkcjonował w Czechach (pod nazwą Aukro.cz), w Niemczech (Allegro.de), Rosji (Molotok.ru), czy Ukrainie (jako Aukro.ua), by ostatecznie skoncentrować się na rynku polskim[12]. Allegro należy do grona największych podatników CIT w Polsce[6]. W 2021 roku platforma została członkiem UN Global Compact[7]. W ratingu ESG przygotowanym przez MSCI Allegro osiągnęło w grudniu 2022 roku ocenę AA[8]. W 2022 roku firma uruchomiła domenę Allegro.com, poprzez którą oferty wystawiane na Allegro.pl są dostępne na terenie Unii Europejskiej.

Nazwa firmy początkowo miała brzmieć Zatoka, jednak była już zarejestrowana przez sklep. Tomasz Dudziak poddał propozycje “Allegro”, znaczące w muzyce szybkie tempo. Jak oceniano wówczas szanse na utrzymanie pozycji lidera? Jak ten sukces przekładał się na dochody QXL Poland? Okazuje się, że bardzo szybko zdecydowali się na wprowadzenie prowizji od sprzedanych na licytacji towarów.

Allegro jest największą platformą e-commerce pochodzącą z Europy pod względem liczby odwiedzin (2023)[1]. Erli na razie rozbudowuje się, by korzystać na tych wzrostach. We wrześniu tego roku uruchomiło mobilną aplikację, na którą przeniosło się 210 tys. Co miesiąc ze wszystkich wersji Erli korzysta 6 mln ludzi, z czego 2,5 mln to użytkownicy zarejestrowani. Swoje optymistyczne prognozy opiera na tym, ilu dziś ma partnerów handlowych. – Jest ich 20 tys., a chciałbym, żeby było tys., a nadal brakuje nam w tym gronie ok. 10 tys.

Sprzedających firm, wśród których są tak rozpoznawalne marki, jak Dove, Leroy Merlin, Maspex, Geox czy Kross. (dawniej Grupa Allegro, Allegro.pl Sp. z o.o.) – polska spółka z branży e-commerce z siedzibą w Poznaniu, prowadząca serwis Allegro.pl, Allegro.cz i Allegro.com. Była częścią brytyjskiej grupy QXL Ricardo, a potem południowoafrykańskiego koncernu mediowego Naspers.

Allegro oferuje klientom produkty związane z elektroniką, modą, kulturą i rozrywką, motoryzacją, sztuką, a także szeroki wachlarz ofert nieruchomości czy gadżetów kolekcjonerskich. Do najpopularniejszych form e-commerce należą sklepy internetowe, portale aukcyjne czy serwisy ogłoszeniowe. Za tym gigantycznym sukcesem w owym czasie miała stać tajemnicza umowa pomiędzy Allegro i Onetem, według której Onet miał dostarczyć ruch na nasz portal aukcyjny. Szacowało się wówczas, iż umowa miała opiewać na zawrotną kwotę, jak na tamte czasy – 1 mln dolarów.

Serwis zarobił na czysto 399 mln zł – o 73 proc. 2020 rok, biorąc pod uwagę boom na e-commerce, wywołany epidemią, zapowiada się jeszcze lepiej. Mówi się, że IPO Allegro będzie największym debiutem na GPW od 2007 roku.

Z kolei według badania YouGov BrandIndex realizowanego przez Inquiry, ponad połowa internautów w Polsce korzystała z Allegro przynajmniej raz w ciągu ostatniego miesiąca. Tymczasem Allegro już wtedy oferowało przyjazny intuicyjny i prosty w obsłudze interfejs, Jak oświadczenie Putina wpłynęło na rynki z systemem płatności PayU. Platforma lepiej niż eBay dbała o użytkowników – m.in. Oferowała ubezpieczenie za wszystkie transakcje do 10 tys. Pomógł też specyficzny polski rynek — Polacy mieli i do tej pory mają rezerwę w zakupach zagranicznych.

Lider rynku, Allegro, sprzedało w 2022 r. Produkty warte 14,44 mld zł, miało 6,65 mld zł przychodów i 14,1 mln aktywnych kupujących. – Na koniec tego roku osiągniemy poziom 7,5-8 mln użytkowników, którzy co miesiąc odwiedzają platformę oraz 3 mln zarejestrowanych klientów. Myślę też, że w pół roku jesteśmy w stanie pozyskać 1 mln użytkowników naszej aplikacji – wylicza Ciesielczyk. Według firmy Strategy& Polska z grupy PwC szacowany na 109 mld zł rynek e-handlu w Polsce do 2027 r. W dosłownie kilka minut tysiące osób straciły dorobek życia, gdy w centrum handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie wybuchł ogromny pożar.

Twórcą pierwszego oprogramowania i nazwy firmy był Tomasz Dudziak. Pierwsza informacja prasowa o starcie serwisu ukazała się 13 grudnia 1999 roku w magazynie komputerowym Chip i tę datę przyjmuje się za oficjalny start platformy. Pierwszą siedzibą spółki była piwnica w hurtowni sprzętu komputerowego prowadzonej przez założycieli portalu, a na pierwszej aukcji zaoferowano kamerę USB. Kilka miesięcy po starcie firmę przejęła specjalizująca się w budowie serwisów aukcyjnych brytyjska grupa QXL Ricardo za 75 tys.

Udziałów, a mimo to Pepsi znalazło na nim miejsce na siebie. I my celujemy właśnie w takie miejsce – deklaruje Ciesielczyk. – Pracujemy nad tym, żeby nasza aplikacja umożliwiała wyszukiwanie i zakupy głosowe.

W portfolio koncernu pozostają jeszcze serwisy OtoMoto.pl, OtoDom.pl oraz najważniejszy, czyli internetowa tablica ogłoszeń OLX.pl. Naspers jest także właścicielem jednego z najważniejszych w Polsce operatorów płatności internetowych, a więc PayU. Treść oficjalnego oświadczenia nie pozostawia jednak złudzeń, co do planów koncernu na przyszłość. – „[Naspers] będzie nadal rozwijał [OLX, PayU, OtoMoto i OtoDom] w celu uzyskania w przyszłości odpowiednich zwrotów z kapitału”.

W pierwszej chwili turkusowe logo internetowego sklepu Erli.pl kojarzy się ze Skandynawią. Ale to polska platforma marketplace’owa, której rozpoznawalność na razie jest na rynku niewielka (spontanicznie wskazuje na nią 1 proc. internautów, podczas gdy Allegro kojarzy 34 proc.). Plany Adama Ciesielczyka, założyciela i prezesa Erli.pl, zakładające rywalizację z gigantem, jakim jest Allegro, mogą więc wydawać się trochę szalone.

Jednak sposób, w jaki poznański biznesmen skonstruował swoją platformę sprzedażową, jest bardzo przemyślany, a on sam – bardzo pragmatyczny i przekonany do tego, co robi. Liczbą allegrowiczów rosła w szybkim tempie, mimo że już w 2001 r. Internet po prawdzie wtedy huczał z oburzenia – wszak wówczas panowało powszechne przekonanie, że “czy się stoi, czy się leży, w internecie darmowo się należy”. Sprzedawcy jednak szybko się zorientowali, że e-handel nawet przy prowizjach dalej im się opłaca, a platforma na koniec 2001 r. I choć dziś współczynnik prowizji i opłat na Allegro przekracza 9 proc., sprzedawcy rzadko uciekają z tej platformy, zwłaszcza teraz w czasach boomu na e-commerce.

To dlatego, że Allegro rośnie wolniej niż inne aktywa koncernu z RPA. Naspers już w połowie roku miał zatrudnić bank Morgan Stanley, żeby doradzał spółce przy tej transakcji, jak informowała agencja Bloomberg. Południowoafrykański koncern chce wycofać się z Europy Wschodniej, bo bardziej zainteresowany jest inwestycjami w Chinach czy Brazylii. Serwis chwali się, że wśród firm, które zaczęły handlować za jego pośrednictwem w pierwszym półroczu 2020 roku, 58 bardzo szybko sprzedało towary za ponad milion złotych. Rekordziście osiągnięcie tego progu zajęło 10 dni.

Dzięki tym prowizjom już na koniec 2001 roku serwis osiągnął zysk. Artykuł zawiera szereg informacji, o których dziś nikt nie pamięta. Allegro organizuje w poniedziałek konferencję, na której ma podać szczegółu debiutu na giełdzie. Z niedawnych doniesień Reutersa wynika, że może to nastąpić już w październiku, choć wydaje mi się, że bardziej realne jest nastąpi to pod koniec roku. A kiedy już dopiął akwizycję, zaangażował się w pozyskiwanie na nią środków i przekonał nowych właścicieli, że małżeństwo młodego menedżera z Allegro powinno potrwać dłużej.

W Polsce zadebiutowało singapurskie Shopee, Allegro znów miało powody do zmartwień. 12 stycznia 2023 r., czyli po półtora roku działalności, rywal z Azji zapowiedział wycofanie się z Polski. Fundusz Permira także ma siedzibę w Londynie, a wartość aktywów, jakimi zarządza to 30 miliardów euro. Inwestuje on od 1985 roku w produkty z sektorów usług konsumenckich, finansowych, zdrowotnych, przemysłowych oraz TMT (czyli technologie, media i telekomunikacja). W lutym 2022 roku wystartowała domena Allegro.com, która umożliwia kupowanie i sprzedawanie na Allegro na terenie Unii Europejskiej[27].

Nie interesuje mnie więc przepalanie pieniędzy. Nie muszę też śrubować obrotów, chcę za to szybko dojść do rentowności, co właśnie robię. Ostatni kwartał tego roku zakończymy z 2 mln zł EBITDA (zysk operacyjny przed odliczeniem odsetek, opodatkowania i amortyzacji – red.) w bilansie – mówi. – Z CEPiK-u pobierałem dane o tym, jakie marki i wersje samochodów najbardziej opłaca mi się sprzedawać.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Looks good!
Please Enter Your Comment
Looks good!
Please Enter Your Name
Looks good!
Please Enter Your valid Email Id